Unia Eurpejska

Nie da się ukryć, że na dzień dzisiejszy z czarteru jachtu może skorzystać każdy z nas. Nie jest to już bowiem przywilej, na który pozwolić sobie mogą tylko celebryci i osoby o ponadprzeciętnym statusie materialnym. Dziś za rozsądną kwotę jacht możemy wynająć i popłynąć nim w zasadzie gdziekolwiek, bo w grę wchodzą już nie tylko czartery na Mazurach czy Bałtyku, ale także Morzu Śródziemnym czy innych międzynarodowych akwenach wodnych.

Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo podczas rejsu i to tak nasze, jak i innych członków załogi. Jako że znajdujemy się na wodzie, czujność każdego żeglarza powinna być wzmożona i nade wszystko powinien on się stosować do reguł panujących podczas rejsu.

Zasada jednej ręki

Najważniejszą zasadą każdego żeglarza jest zasada jednej ręki, która odnosi się do tego, że jedna ręka przeznaczona jest dla jachtu, druga natomiast dla siebie. Należy o niej bezwzględnie pamiętać, bo jako że poruszamy się po kołyszącym się pokładzie zawsze powinniśmy się czegoś trzymać. Zabezpieczamy się w ten sposób przed ewentualnym wypadnięciem za burtę.

Sternik/Kapitan — pierwszy po Bogu

Zdecydowanie osobą numer jeden na jachcie jest sternik, któremu trzeba się bezwzględnie podporządkować, niezależnie czy okaże się on tyranem, czy też przyjacielem. Wszystko, co powie sternik, powinno być święte i przez nas wykonane. Oczywiście w każdej chwili możecie z nim porozmawiać i powiedzieć mu co się wam w jego rozporządzeniach nie podoba, ale zanim się na to zdecydujecie, wykonajcie zlecone przez niego zadanie.

Dbaj o „klar”

Czym jest klar? W przypadku jachtów i innych jednostek pływających terminem tym określa się po prostu porządek. Z reguły jacht jest niewielką jednostką pływającą, a więc bałagan nie jest tutaj wskazany. Nawet z naszego punktu widzenia, bo przecież szukając określonej rzeczy, nie chcemy nad tym ślęczeć wiele godzin. Utrzymując porządek, problem ten będziemy mieli z głowy.

Dobry nastrój

Ta zasada w zasadzie tylko po części odnosi się do bezpieczeństwa i jest zasadą niepisaną, ale jak najbardziej warto jest o niej wspomnieć. Otóż należy uświadomić sobie, że na jachcie wszyscy żyją w niewielkiej, zbliżonej do siebie grupie. Wszelkie niesnaski, fochy czy inne tego typu zachowania mogą oddziaływać nie tylko na zainteresowane strony, ale także resztę załogi. Poza tym, jeśli w czasie rejsu ktoś was zdenerwuje, raczej nie macie okazji się od niego oddalić, jak ma to miejsce na lądzie. Dlatego też lepiej jest ze wszystkimi żyć w pełnej zgodzie i nawzajem sobie pomagać.

Jeśli będziesz stosować się do powyższych zasad, na jachcie będziesz w pełni bezpieczny, a podróż taką zapamiętasz do końca życia. W końcu spełnisz jedno ze swoich najskrytszych marzeń.

Czarter jachtów Mazury

507 108 150

biuro@vipjacht.pl

ul. Dąbrowskiego 14
Giżycko