Unia Eurpejska

Węzły żeglarskie i linyWęzły żeglarskie to rozwiązania, które powinien znać każdy żeglarz. Istnieje ponad trzy tysiące różnych węzłów jakie można stworzyć na linach. Każdy z węzłów na własne zastosowanie, dzięki temu możemy podzielić je na różne kategorie.

Węzły mocujące inaczej cumownicze

Możemy wyróżnić węzły mocujące, tzw. cumownicze, dzięki którym możemy przywiązać linę do dowolnego obiektu stałego jak np. polera, słupka czy knagi. Możemy wyróżnić ponad 30 różnych węzłów z kategorii cumowniczej.

Związy do łączenia

Kolejną grupą węzłów są związy, czyli takie łączenia lin. Liny mogą różnić się od siebie – grubością oraz szerokością. Związy mają szerokie zastosowanie. Odkrycie związów zawdzięczamy dr Hunterowi.

Pętle jako węzły ratownicze

Pętle należą do węzłów ratunkowych. Natomiast węzły dekoracyjne to takie węzły, które oprócz różnego zastosowania mogą pełnić funkcje ozdobne.

Poniżej możemy wymienić najbardziej praktyczne, a co za tym idzie najprzydatniejsze węzły wykorzystywane w codziennym życiu jak i w marynarce.

Praktyczne i najprzydatniejsze węzły w żeglarstwie

 • Ratowniczy

Wiązanie ratownicze to podstawowy węzeł, który powinien znać każdy z nas to uprawia sporty wodne. Ten węzeł na za zadanie ratować życie ludzkie. To najczęściej stosowany węzeł na linie, najczęściej używany jako pętla cumownicza.
Węzeł ratowniczy

 • Zwykły

Wiązanie zwykłe często również nazywane super zwykłym. To węzeł nie do rozwiązania. Często stanowi element innego wiązania.

węzeł zwykły

 • Ósemka

Ósemka używana jest najczęściej jako stoper, tory uniemożliwia wyszorowanie się wolnego końca liny.

węzeł ósemka

 • Knagowy

Wiązanie knagowe to wiązanie wykorzystywane do cumowania. Najlepiej wygląda gdy końce liny były skierowane w stronę kokpitu.

węzeł knagowy

 • Płaski lub prosty

Węzeł płaski to węzeł stosowany do łączenia lin o tej samej grubości oraz elastyczności. Obciążenie węzła jest bardzo ważne, gdyż węzeł pod wpływem dużego obciążenia zaciska się do granic możliwości. Węzeł płaski nie nadaje się do połączeń lin o różnych grubościach, gdyż samoistnie się rozwiązuje. Podczas zawiązywania należy pamiętać o pozostawieniu wolnych końców liny.

węzeł płaski

 • Refowy

Węzeł refowy to węzeł służący do połączeń lin o podobnych średnicach. To węzeł, który można bardzo szybko rozwiązać, często sprawdza się w trudnych warunkach pogodowych na morzu.

węzeł refowy

 • Związ wantowy

Związ wantowy to bardzo solidne wiązanie służące do łączeń lin o różnych średnicach.

węzeł wantowy

 • Szotowy

Wiązanie szotowe najczęściej używane jest do łączenia lin z uchem. Wykorzystywany jest do wiązania szotów z rogiem żagla. To zastosowanie do łączenia lin. Wykonuje się go bardzo szybko.

węzeł szotowy

 • Flagowy

Węzeł flagowy to łączenie liny z uchem jeśli mamy możliwość natychmiastowego zwolnienia węzła.

węzeł flagowy

 • Wyblinka

Wyblinka to wiązanie służące do połączenia liny do przedmiotu o o wiele większym obwodzie.

węzeł wyblinka

 • Rzutkowy

Wiązanie rzutkowe służy do mocowania cienkiej linki z elementem o większej średnicy. Węzeł ten najczęściej wykorzystywany jest do wiązania rzutki cumowniczej. Węzeł ten jest bardzo odporny na silny wiatr.

wezel-rzutkowy

 • Rożkowy

Węzeł rożkowy służy do podwieszania zbuchtowanych fałów.

węzeł różkowy

 • Cumowniczy rybacki oraz żeglarski

Oba te węzły stosowane są do mocowania lin do elementów o znacznej grubości . Są one stosowane zamiast pętli.

węzeł cumowy rybacki

wezel cumowy zeglarski

 

Czarter jachtów Mazury

507 108 150

biuro@vipjacht.pl

ul. Dąbrowskiego 14
Giżycko