Unia Eurpejska

W Polsce aby pływać motorówką o długości do 7,5 m i mocy silnika do 10kW lub barką, która nie przekracza 13 m długości, moc jej silnika jest nie większa niż 75kW, i nie osiąga prędkości większej niż 15 km/h nie potrzeba posiadać żadnych specjalnych dokumentów. Dotyczy to zarówno pływania po jeziorach i rzekach, jak i po morzu! Należy jednak pamiętać, że osoba prowadząca motorówkę powinna posiadać odpowiednią wiedzę oraz umiejętności, które zdobyć można na szkoleniach i rejsach.

Zapoznaj się z informacjami o patentach motorowodnych wystawianych przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Z przewodnika dowiesz się do czego może przydać Ci się wybrany patent i jakie musisz spełnić wymagania żeby go zdobyć.

kapitan motorowodny

Kapitan Motorowodny – Najwyższe uprawnienie motorowodne w Polsce

Przyda Ci się gdy:

nie chcesz mieć żadnych ograniczeń w wyborze akwenu czy jachtu motorowego.

Wymagania:

posiadanie patentu motorowodnego sternika morskiego
po uzyskaniu patentu motorowodnego sternika morskiego udział w co najmniej sześciu rejsach po wodach morskich w łącznym czasie co najmniej 1200 godzin żeglugi, w tym co najmniej 400 godzin samodzielnego prowadzenia jachtu o długości kadłuba powyżej 7,5 m, orazudział w co najmniej jeden rejs powyżej 100 godzin żeglugi na jachcie o długości kadłuba powyżej 20 m oraz udział w jednym rejsie powyżej 100 godzin żeglugi po wodach pływowych z zawinięciem do co najmniej dwóch portów pływowych.