Unia Eurpejska

Zapoznaj się z informacjami o polskich patentach żeglarskich wydawanych przez Polski Związek Żeglarski. Z przewodnika dowiesz się do czego może przydać Ci się wybrany patent i jakie musisz spełnić wymagania żeby go zdobyć.

W Polsce aby żeglować na jachtach o długości do 7,5 m nie potrzeba posiadać żadnych dokumentów żeglarskich. Dotyczy to zarówno pływania po jeziorach i rzekach, jak i po morzu! Należy jednak pamiętać, że osoba prowadząca jacht powinna posiadać odpowiednią wiedzę oraz umiejętności, które zdobyć można na szkoleniach i rejsach.

zeglarz-jachtowy

Kapitan Jachtowy – najwyższe uprawnienie żeglarskie w Polsce

Przyda Ci się gdy:

nie chcesz mieć żadnych ograniczeń w wyborze akwenu
nie chcesz mieć żadnych ograniczeń w wyborze jachtu żaglowego lub motorowego

Wymagania:

posiadanie patentu jachtowego sternika morskiego
po uzyskaniu patentu jachtowego sternika morskiego udział w co najmniej sześciu rejsach po wodach morskich w łącznym czasie co najmniej 1200 godzin żeglugi, w tym co najmniej 400 godzin samodzielnego prowadzenia jachtu o długości kadłuba powyżej 7,5 m, oraz udział w co najmniej jednym rejsie powyżej 100 godzin żeglugi na jachcie o długości kadłuba powyżej 20 m oraz udział w minimum jednym rejsie powyżej 100 godzin żeglugi po wodach pływowych z zawinięciem do co najmniej dwóch portów pływowych