Unia Eurpejska

Wyjazd na żagle to zawsze niezapomniana przygoda. Jednak, aby zapisał się w pamięci chwilami, które przywołują ciepłe wspomnienia, warto się do niego odpowiednio przygotować. Niezależnie czy to tygodniowy czarter jachtów w Giżycku, czy weekendowy wyjazd integracyjny na mazury. Dobrze skompletowany ekwipunek to podstawa. Sprawdź, co warto zabrać ze sobą na każdą wyprawę!

Co zabrać na żagle wyposażenie podstawowe

Z tego artykułu dowiesz się:

• Jaką odzież żeglarską wybrać?
• Dlaczego słońce może być niebezpieczne?
• Czy warto zabierać jedzenie na pokład?
• Jak ploter nawigacyjny może ułatwić żeglugę?
• Dlaczego worek za kilkanaście złotych może uratować sprzęt za kilka tysięcy?
• Jak żeglować w małej załodze?

Żeglarski ekwipunek można podzielić na trzy kategorie: podstawowe, dodatkowe oraz gadżety. O ile nieuwzględnienie, którejś pozycji z dwóch ostatnich grup nie będzie miało szczególnego znaczenia, o tyle przedmioty z kategorii podstawowej to elementarne wyposażenie, które musisz mieć ze sobą zawsze, kiedy wchodzisz na łódź.

WYPOSAŻENIE PODSTAWOWE

Odzież żeglarska

Właściwy wybór garderoby jest najważniejszy. To od tego zależy, czy Twój wypad na jachty w Giżycku będzie niesamowitą przygodą czy walką o przetrwanie. Na łodzi najlepiej sprawdza się żeglarska odzież techniczna (outdoorowa). Jej wodoodporne i wiatroszczelne właściwości zapewnią pełen komfort niezależnie od warunków. Głębsze warstwy również powinny być przystosowane do warunków zewnętrznych. Bawełniany sweter zastąp szybkoschnącym polarem, który w przypadku kontaktu z wodą, szybką wróci do swoich pełnych właściwości.

Antypoślizgowe buty

Spędzając urlop na jachcie, prawdopodobnie dużo czasu będziesz chodził boso. Są jednak sytuacje, w których Twoim stopom przyda się dodatkowe zabezpieczenie. Warto wtedy mieć przy sobie buty żeglarskie z miękką i antypoślizgową podeszwą. To zwiększy Twoje bezpieczeństwo na mokrej powierzchni oraz zminimalizuje ryzyko porysowania jachtu. Stanowczo zrezygnuj z eleganckich butów z twardym podbiciem. Są niewygodne oraz mogą uszkodzić pokład.

Sztormiak

Uzupełnieniem odzieży żeglarskiej będzie solidny sztormiak, czyli wodo- i wiatroszczelna kurtka zapewniająca komfort w skrajnie trudnych warunkach. Wyposażony w wysoki kołnierz podszyty od wewnątrz polarem, regulowany kaptur, pojemne kieszenie oraz wykonany ze specjalnego, oddychającego materiały skutecznie ochroni Twoje ciało podczas ulewnych deszczy i mroźnych podmuchów wiatru.

Okulary z polaryzacją

Na weekendowy czarter jachtów na mazurach koniecznie spakuj okulary z polaryzacją. Mocne i odbijające się od tafli wody słońce może Cię skutecznie oślepiać w trakcie wykonywania zwrotów, trwale psując wzrok. Aby się przed tym uchronić, wystarczą standardowe okulary wyposażone w szkła pochłaniające szkodliwe promienie UV i powstające na wodzie refleksy słoneczne.

Rękawiczki

Sprawna obsługa takielunku wymaga mocnego i pewnego chwytu. Twoje dłonie pozbawione jakiejkolwiek ochrony szybko zrobią się obolałe i poobcierane, uniemożliwiając wykonywanie podstawowych, żeglarskich czynności. Rękawiczki żeglarskie z antypoślizgowym chwytem skutecznie zapobiegają tym przypadłościom, gwarantując mocny chwyt szota.

Jedzenie

Zapasy żywności i wody są elementarnym wyposażeniem, niezależnie od tego, jak często planujesz zawijać do portu. Wybieraj dobrze wyposażony jacht z dużą lodówka z zamrażarką, która posiada odpowiednie zasilanie abyś nie musiał się ograniczać do półproduktów. Na wszelki wypadek zabierz też produkty sypkie oraz konserwowe. Ich długi termin przydatności do spożycia pozwoli Ci żeglować jak długo chcesz, bez ryzyka wygłodzenia. Dodatkowo zabierz ze sobą trochę owoców, które są źródłem cennych witamin. Zapasy uzupełniaj za każdym razem, kiedy zacumujesz w porcie.

Skrzynka bosmańska

Planowanie wyjazdu na żagle to też przewidywanie najbardziej nieprzewidzianych scenariuszy. A w przypadku jakiekolwiek usterki łodzi, nic nie zastąpi starej, poczciwej skrzynki bosmańskiej. Wyposażona w najpotrzebniejsze narzędzia, jak kombinerki, klucze, śrubokręty, szekle, a nawet igły i nici, pozwoli stawić czoła każdej awarii.

Co zabrać na żagle gadżety

WYPOSAŻENIE DODATKOWE

Powerbank z ogniwem słonecznym

Jeżeli planowany czarter jachtów na mazurach nie zakłada całkowitego odcięcia się od świata, nie zapomnij wyposażyć się w powerbank z ogniwem fotowoltaicznym. Słońce w ciągu dnia pozwoli Ci naładować powerbank, który po zmroku zadba o baterię w Twoim telefonie. W sam raz na pokładową sesję zdjęciową lub szybki telefon do bliskich. Gniazdko i elektryczność nie są wymagane.

Nóż żeglarski

Podczas żeglowania wszystko może się zdarzyć i dobrze być na wszystko przygotowanym. Dlatego, jeśli masz w plecaku jeszcze trochę przestrzeni, wrzuć do niego nóż żeglarski. Jego kompaktowa budowa nie zajmie dużo miejsca, a dzięki wielofunkcyjnym dodatkom bez problemu otworzysz puszkę konserwową lub przetniesz kawałek liny czy drewna.

Worek wodoszczelny

Weekend na jachtach to zwykle przygoda, do której miło wrócić w zaciszu domu. Jak zadbać o dobre wspomnienia, nie ryzykując zniszczenia sprzętu? Odpowiedzią jest worek wodoszczelny, który nie tylko uchroni Twój telefon, dokumenty oraz powerbank przed niekorzystnym działaniem wody, ale także zmieści się do bakisty, gwarantując klar na pokładzie.

Latarka czołowa

Dodatkowe i precyzyjne źródło światła jest niezwykle cennym zasobem podczas żeglugi. Nie chodzi jednak o latarkę z telefonu, który trzymany w jednej ręce, nie ułatwi wieczornego cumowania i wczesnoporannego taklowania jachtu. Unieruchomienie łodzi i obozowanie na brzegu będzie dużo wygodniejsze, jeśli rzucisz na nie trochę światła z latarki czołowej.

Co zabrać na żagle_gadżety

GADŻETY

Ploter nawigacyjny

Niezastąpiony pod względem bezpieczeństwa. Zwłaszcza, jeżeli załoga nie zna dokładnie jeziora, po którym pływa. Drugim czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego jachtu na żeglarską przygodę, jest obecność plotera z mapami mazur. To nowoczesne urządzenie elektroniczne nie tylko ułatwi określenie dokładnej pozycji w każdej sytuacji, ale także pozwoli na przeanalizowanie całej trasy rejsu.

Echosonda wędkarska

Jesteś amatorem wędkarstwa? Nie zapomnij spakować echosondy. Pomoże Ci ona określić głębokość wody, na której akurat zakotwiczyłeś oraz odpowie na najważniejsze pytanie: czy są tutaj ryby?

Oczywiście istnieje szereg innych przedmiotów, które mogą się znaleźć w Twoim ekwipunku. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i celu wyjazdu. Co innego zabierzesz na weekendowy wyjazd integracyjny na mazury, a co innego znajdzie się w Twoim plecaku podczas tygodniowej. Niezależnie od tego, gdzie się wybierasz, nie zapomnij spakować dobrego humoru i nastawiania na niezapomnianą przygodę, jaką z pewnością jest żeglowanie.

Czarter jachtów Mazury

507 108 150

biuro@vipjacht.pl

ul. Dąbrowskiego 14
Giżycko